free css templates

 

Mat, półmat czy połysk? Jakie wykończenie mebli lepiej sprawdzi się w kuchni?

meble kuchenne z matowym wykończeniem

Kuchnia, jako serce domu, powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również i estetyczna. Dobrze, gdy w pełni wpisuje się w gusta użytkowników, a przy tym harmonijnie współgra z aranżacjami zastosowanymi w innych pomieszczeniach. Wybór odpowiedniego wykończenia mebli kuchennych jest w tym kontekście jednym z kluczowych etapów urządzania. Czy lepiej sprawdzi się mat, półmat czy połysk? Przekonajmy się, analizując zalety i wady każdego z nich.

Estetyka i wpływ na odbiór wnętrza

Przy wyborze wykończenia frontów, np. naszych mebli na wymiar z Katowic, największe znaczenie ma estetyka. Matowe wykończenie mebli charakteryzuje się subtelnym urokiem i elegancją. Dzięki temu, że nie odbija światła, meble nie rzucają się w oczy, co pozwala na stworzenie spójnej i harmonijnej przestrzeni. Półmatowe meble natomiast to kompromis pomiędzy matem a połyskiem. Delikatne odbicia światła dodają im lekkości oraz tworzą subtelne kontrasty. W przypadku mniejszych kuchni takie wykończenie może optycznie powiększyć przestrzeń. Połyskliwe meble kuchenne są z kolei doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną nadać swojej kuchni nowoczesnego i eleganckiego charakteru. Ich lustrzane powierzchnie odbijają światło, co sprawia, że każde wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze.

Łatwość utrzymania w czystości

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze, jest łatwość utrzymania w czystości. Matowe meble są uważane za trudne w utrzymaniu czystości. Mimo że nie odbijają światła i na ich powierzchni nie widać śladów palców, kurzu czy zarysowań, regularne sprzątanie wcale nie jest proste. Szczególnie trudne może być usuwanie tłustych plam. Półmatowe meble natomiast z reguły są prostsze w utrzymaniu. Choć są nieco bardziej narażone na widoczność śladów palców niż matowe, to jednak łatwo je wyczyścić przy użyciu delikatnych detergentów. Najłatwiejsze w czyszczeniu są więc fronty z połyskującym wykończeniem. I nawet pomimo tego, że wymagają częstszego czyszczenia ze względu na widoczne ślady palców, w przypadku zabrudzeń wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką.

Jak podjąć ostateczną decyzję?

Wybór odpowiedniego wykończenia mebli kuchennych zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Przed podjęciem decyzji warto więc przeanalizować swoje oczekiwania oraz zastanowić się nad stylem, w jakim ma być utrzymana kuchnia. W przypadku, gdy celem jest nadanie kuchni nowoczesnego i eleganckiego charakteru, lepszym wyborem będą fronty z połyskiem. Mat i półmat z kolei dobrze sprawdzi się w klasycznych aranżacjach. Takie wykończenia pasują np. do stylu rustykalnego lub skandynawskiego.

Wróć do bloga

Adres

ul. Wędkarska 15
43-514 Kaniów

Kontakt

Email: biuro@mdkuchnie.pl
Tel: +48 662 293 254